Historie klubu

Vznik oddílu

Florbal je velmi mladý sport, který v České republice započal v r. 1992. V Kaplici byly začátky o něco později, v r. 1996. Skupina chlapců ve výše uvedeném roce začala hrát a zkoušet i některé individuální činnosti, a poté vzniká florbalový oddíl FC pod TJ Spartak Kaplice. U zrodu stáli Michal Kolář, Roman Vrážek, Oldřich Novotný a radami trochu pomohl i trenér florbalu 1. ligy z Třeboně pan Pindroch. Na ZŠ Fantova proběhl nábor hráčů a seznamovací schůzka se konala v bývalé kavárně Litera na rohu kaplického náměstí. Jako klub dostávají pořadové číslo 31, což svědčí o tom, že ze 450 oddílů v České republice to byl vcelku časný začátek činnosti.

Závodní účast

V lednu r. 1997 se začalo trénovat a připravovat na 4. ligu. Kapličtí se zúčastnili i několika přípravných turnajů, jako byl např. Sluneční pohár v Třeboni. Lze též zpětně poděkovat a zmínit pana Juraje Šádka z předního oddílu v ČR Tatran Střešovice, který nás též motivoval ke vzniku a udržení oddílu, a poskytl i mnohé rady ke zlepšení hry. Barvy oddílu jsou modrá a bílá.

V sezóně 1997/1998 hráli muži 4. celostátní ligu – divizi II., skončili na třetím místě a úspěšně si zahráli baráž o postup do třetí ligy.

Vyšší soutěž znamenala pro hráče výkonnostní skok, a tak cíl na další sezónu byl jasný, nesestoupit. Ovšem sezóna přinesla značné změny v týmu, a to znamenalo i sestup do nově vzniklé nejvyšší regionální soutěže 1. Jihočeské ligy mužů, která spadala pod nově vzniklou JČFbU.

Do sezóny 1999/2000 v 1. Jihočeské lize vstoupili kapličtí florbalisté pod novým názvem FBC Impuls Kaplice. Tato sezóna byla pro tým mužů velice úspěšná. Díky jediné prohře skončili v tabulce na prvním místě. V následující sezóně se tak vrátili zpět do 3. ligy a znovu pod novým názvem FBC Kaplice. Změny názvu oddílu souvisí se změnou hlavního sponzora. Vždy je to dohoda dvou stran a často se stává, že některá ze stran má zájem o změnu názvu. Po této třetí sezóně též odchází zakladatel, hráč a trenér Michal Kolář. Oddíl mu i zpětně vyslovuje poděkování a tehdy mu přál i další úspěšnou aktivní práci v JČFbU.

Předseda oddílu Michal Morong hledal trenéra a podařilo se mu s určitým prodlením najít pana Mgr. Libora Lukše. Pomocí knížek a VHS kazet se vypracoval na kvalitního trenéra, který v týmu fungoval až do roku 2004. Přišel také bývalý “kapličák”, tělocvikář z Frymburku Leoš Ševčík i se svými dvěma syny, hráči florbalu, Leošem a Jiřím. Je nutno dodat, že v těchto letech bojoval oddíl mužů o postup do druhé nejvyšší ligy. V sezoně 2003-2004 skončil oddíl mužů na 3. místě, kdy do posledních zápasů bojoval o postup.

I kaplická mládež se začala o tento sport více zajímat, a proto se v letech 2001-2002 vytvořil juniorský tým a B-tým mužů Kaplice. Mužský A-tým v té sezóně skončil v půlce tabulky a udržel tedy 3. ligu. V roce 2003 se změnil název klubu na FBC Spartak Kaplice. V tomto ročníku též klub přihlásil do soutěže Jihočeské ligy mladší žáky a o rok později i žáky starší. V srpnu 2004 se hráči poprvé zúčastnili i velkého mezinárodního turnaje Czech Open v Praze. Poté se tohoto turnaje kapličtí florbalisté zúčastnili ještě šestkrát.

V sezóně 2005-2006 trénoval muže kaplických florbalistů pan Jan Rous, rok na to byli bez trenéra. V tomto roce odchází i dosavadní předseda Ing. Michal Morong a předává post panu Mgr. Petrovi Čutkovi. Je potřeba panu Morongovy poděkovat za jeho práci, kterou pro oddíl udělal. Bez této obětavé práce by klub nemohl existovat.  Od roku 2008 začal trénovat muže pan Ing. Lubomír Půlpán. V tomto roce se opět změnil název na FBC Kaplice a klub získává díky panu Půlpánovi finanční stabilitu. Členskou základnu oddílu v té době tvořilo cca 5 družstev. Klub zahájil spolupráci s DDM v r. 2009, kdy mládež trénovali pánové Mocek a Čutka.

Největší růst klub zažil v sezóně 2012/13, kdy do soutěží ČFbU přihlásil všechny kategorie (elévy, žákyně, mladší žáky, starší žáky, dorostence, juniory, muže “A”, muže “B”) a počet členů byl kolem 90. Je třeba vyzdvihnout tehdejší žákyně z ročníku narození 1999 viz foto v příloze. Vedla je tehdy M. Románková a svazové soutěže tehdy v kraji pro ně nebyly. A tak hrály jen celostátní soutěž škol a skočily 3x s umístěním v celé ČR na 6., 4. a 2. místě ve starších žákyních tehdy jako třínácti-čtrnáctileté.

Situace v loňském roce

V sezoně 2015-2016 má oddíl 7 družstev, a to elévy ve věku 9-10 let, mladší žáky ve věku 11-12 let, starší žákyně a tyto tři kategorie trénuje p. Marie Románková. Starší žáky, kterým je 13-14 let, trénuje pan Roman Mocek, juniory ve věku 16-19 let a muže “A” trénuje pan Mgr Tomáš Hejna a Mgr. Petr Čutka. V mládeži mohou hrát s chlapci i děvčata. Družstva hrají na hřišti o pěti hráčích a jednom brankáři, střídat mohou 2-3 pětky i brankář, ale ten pouze zase za brankáře.  U dospělých se hraje 3x 15 minut čistý čas, u mladších kategorií se čas snižuje dle propozic soutěže. Závodně se hraje v tělocvičně ZŠ Školní, která prostorově i zázemím včetně mantinelů plně vyhovuje. Některé kategorie trénují též v ZŠ Fantova. Obsazení kvalitními výše uvedenými trenéry a dalšími pracovníky je úspěšné a vyhovující. Je třeba konstatovat, že tak jako i u jiných začínajících sportů v historii mění Svaz či Unie názvy i systém soutěží, a rozhodující je, aby se hrálo, a mladí schopní hráči si svojí parketu úrovně sami najdou. Tak se v sezoně 2014/15 hraje v Kaplici III. liga divize v mužích “A” a nyní v sezoně 2015/16 se mění název na Regionální ligu mužů. Rozhodně lze konstatovat, že i v Kaplici  je možné vychovat schopné hráče pro jakoukoliv úroveň, o čemž svědčí příklad Jana Králíka, který do Kaplice přišel z Frymburka, hrál u nás cca 5 let, poté jako junior přešel na 2 roky do Českých Budějovic. Následně hrál extraligu za TJ Sokol Královské Vinohrady a nyní je reprezentantem extraligového švýcarského týmu Waldkirch-St. Gallenem.

Statutární náležitosti

Oddíl má nyní název Spartak Kaplice, i když často používají i zkrácený FBC Kaplice, který vyjadřuje konkrétní činnost ve sportu. Oddíl má stále se zvyšující počet členů, nyní kolem sta. Zmocněnci jednat v rozhodujících otázkách za oddíl jsou p. Mgr. Petr Čutka, který je i kontaktní osobou, Mgr. Tomáš Hejna a Roman Mocek. Jsou trenéry a někdy i hráči. Pomáhá jim i mnoho dalších – Marie Románková, Josef Borovka a další. Často jim pomáhají i mnozí rodiče hráčů všech kategorií.

Chtěl bych poděkovat panu Kozyrevu za poskytnutí ucelené historie florbalu. Čerpal jsem z jeho knihy viz. níže. Doporučil bych jí každému, kdo má zájem se dozvědět o historii i jiných sportů v Kaplici. Kniha je včetně dobových fotek. Je možné si jí zakoupit např. v kaplické knihovně.

Zdroj:

Ing. Václav “Sláva” Kozyrev – SPORTOVNÍ KAPLICE – historie sportů v průběhu 20. století, ISBN: 978-80-270-0187-3

FBC Spartak Kaplice
Bělidlo 111
382 41 Kaplice

fbckaplice@cetrum.cz
www.fbckaplice.cz

Tělovýchovná jednota Spartak Kaplice z.s.

Bělidlo 111, 382 41 Kaplice

IČO: 15789888
Telefon: +420 739 093 379
Email: fbckaplice@centrum.cz
Číslo účtu: 80039-580351359/0800

Město Kaplice
www.mestokaplice.cz

2022 FCB Kaplice – www.fbckaplice.cz. Spravuje PC Servis KB s.r.o. Kaplice – www.pckb.cz.